
Naša vizija Samobora 21. stoljeća
Samobor, grad znanosti, sporta, glazbe, kulture i hrvatske povijesti.
Grad znanstveno obrazovanih ljudi, uspješnih obrtnika i visoke kvalitete života.
Insprirani hrvatskim i svjetskim znanstvenicima Andrijom i Stjepanom Mohorovičićem u Samoboru razvijamo program znanstvenog obrazovanja MOHOROVIČIĆ. Nizom aktivnosti i događanja nastojimo sukladno europskim strategijama djeci od rane dobi u vrtiću i osnovnoj školi pružiti uvid u suvremenu znanost i tehnologije i usmjeriti ih prema zanimanjima 21. stoljeća koja su bazirana na STEAM područjima.
U tome nam u suradnji s Gradom Samoborom i samoborskim ustanovama pomažu znanstvenici i stručnjaci iz znanstvenih instituta, Sveučilišta, osnovnih i srednjih škola i vrtića.
Beyond the Books
Stavovi Europske komisije su da se EU općenito suočava s problemom manjka znanstveno obrazovanih ljudi na svim razinama društva. Stoga je hitno potrebno proširiti mogućnosti znanstvenog (STEM) obrazovanja i potaknuti puno više djece da se tijekom školovanja usmjere u pravcu STEM područja, odnosno steknu znanja i vještine u STEM područjima kao temeljima zanimanja 21. stoljeća.
Stjepan Mohorovičić
hrvatski geofizičar, fizičar i meteorolog (1890-1980)
Njegov najveći doprinos u fizici je teorijsko otkriće pozitronija, vezanog sustava jednog pozitrona i elektrona (1934). To je bilo otkriće vrijedno Nobelove nagrade.Osim doprinosa u seizmologiji i astrofizici, dao je i novu teoriju o postanku Mjeseca i njegovoj građi (1927) te tvrdio da i Mjesec ima koru i Mohorovičićev diskontinuitet što je potvrđeno 1969. seizmičkim mjerenjima posade Apolla na Mjesecu.
Andrija Mohorovičić
hrvatski geofizičar svjetskog glasa (1857-1936)
Njegovo najveće otkriće je vezano uz proučavanje potresa. Otkrio je da unutrašnjost Zemlje nije homogena već postoje slojevi različitih svojstava na granici kojih se potresni valovi lome i reflektiraju. Ova granična ploha između najgornjeg sloja Zemlje i drugih područja našeg planeta nazvana je Mohorovičićev diskontinuitet. Ta ploha nalazi se na dubinama u prosjeku 33 km ispod Zemljine površine.Zanimljivo je i da je Mohorovičić 1909. godine objavio vizionarski rad “Djelovanje potresa na zgrade” u kojem upozorava na nužnost pridržavanja posebnih propisa pri gradnji zgrada u potresnom području.Osim toga dao je veliki doprinos razvoju hrvatske meteorologije te je osnovao službu točnog vremena.
Radionice
Dosadašnje teme:
Tajne svemira i slavna Schrödingerova mačka; Tesline munje i moćni laseri; Istraživači nevjerojatnih mjesta na Zemlji na kojima još nitko nije bio; Vremeplov i potraga za izvanzemaljcima; Moćni magneti i budućnost Zemlje; Život zvijezda i tajne periodnog sustava kemijskih elemenata; Čudesni život vode; Čuda svjetlosti: od Newtonove optike do Einsteinove teorije relativnosti; Svemirska putovanja i speleonauti; Valovi iz prošlosti svemira; Tajanstveni valovi iz unutrašnjosti Zemlje i veličanstveno otkriće Andrije Mohorovičića; Kako mjerimo potresne valove? Čuda gravitacije: od Newtonove jabuke do Einsteinovog svemira, gravitacijskih valova crnih rupa; Što (ne)znamo o Zemlji i Mjesecu? Kineska ekspedicija na mračnu stranu Mjeseca; Zemlja nije ravna ploča, ali zašto je spljoštena? Istraživačice 21. stoljeća; Zemlja u svemiru; Enigma Zemljinog magneta; Tajne letenja: Letenje s Bernoullijem i Newtonom; Leteći magneti i vodiči koji ne pružaju otpor; Crna rupa u središtu naše galaksije! Nobelova nagrada za fiziku 2020; Misija MARS 2020.Od prvog robota Nikole Tesle do osvajanja svemira; Kako znanjem postajemo moćni ratnici protiv virusa? Micro:bit:GEO; Neandertalac u Samoboru; Minerali i stijene Samoborskog gorja; Nuklearna fizika u Samoborskom muzeju; Mala radionica bioinformatike; Kvantna fizika u vrtiću; Izradimo svoj atom – stvorimo prirodu; Igra s elektronima – jako čudne kuglice; Kvantni brojevi – gdje se sakrila energija; Superjunaci stižu u pomoć: Kvanti energije u akciji; Moćna energija iz atoma – kako znanstvenici istražuju; Dva atoma pričaju – to je kemija; Kvantni bitovi – kako računalo misli?
Prijave
Kako se prijaviti?
Prije početka radionica objavljujemo prijave.
Trenutno nema aktivnog programa za prijavu.
Obrazac za prijavu
Poveznica
Upite šaljite na
1.
Pratite naše objave na web stranici, facebooku i instagramu za najavu radionica
2.
Nakon prijave očekujte potvrdni mail
3.
Najkasnije tjedan dana prije početka radionica, na e-mail adresu koju ste ostavili u prijavi, šaljemo finalni raspored po grupama i ostale informacije.
Molimo da sve bitne napomene unesete u sam obrazac prijave prilikom unosa (npr. društvu unutar grupe 🙂 )
Koordinator i voditelj programa: prof.dr.sc. Dalibor Paar, Fizički odsjek, PMF, Sveučilište u Zagrebu
